novinky, oddílové akce, závody

4. akce projektu „Koukni s námi na svět shora :)“ – závody v lezení na strom, neděle 27.9.2020

Lezení na strom, pro mě jako mlaďocha, byla veliká zábava. Už tenkrát byly dva smrky … nebo jedle v zahradě mojí babičky pod jídelnou 2.ZŠ řádně vzrostlé … a divím se, že mi to rodiče dovolili.

předstartovní nálada

A tyto prima zážitky a vzpomínky asi vedly k myšlence, proč si v lezení na strom nezazávodit. První dva ročníky byly nesmělé, a bříza na travnaté pláži koupaliště byla pohodička. Ale ten třetí, již v rámci projektu „Koukni s námi na svět shora :)“ za podpory Kraje Vysočina v programu Sportujeme a volný čas 2020, a také města Nové Město na Moravě v programu Sportujeme pro radost aneb zdravě soutěžíme měl být jak pro závdící mlaďochy, tak pro jejich rodiče i přihlížející pecka.

kuk nahoru …

No, a asi i trošku byl. Díky žádosti a jejímu schválení od pana správce městské zeleně jsme se dostali na parádní strom, o kterém jsem si až do začátku závodu myslel že je smrk, až na náměstí před Fotoateliér paní Čadkové.

Lezení na tuto jedli douglasku (to si ještě ověřím … ) jsme chtěli zkoušet jako doplňkovou aktivitu v rámci 2. části projektu, ale počasí nás k tomu nepustilo. To bylo trošku škoda, hlavně vzhledem k malému problému, který nastal a popíšu ho později.

tohle už je naostro …

Díky tomu, že lezení na strom bylo mimo dvou natažených lajn pro veřejnost jediná soutěžní aktivita, byly přípravy vlastně jednoduché. Nejdůležitější bylo vyladit náš „hand made“ provazový žebřík, tedy smrkové kmínky svázané smyčkami, a také převézt lezecký materiál a také již zmíněné lajny na Vratislavovo náměstí.

V neděli 27.9.2020 po obědě bylo vše, za pátravých pohledů náhodných kolemjdoucích, rychle připraveno a těšili jsme se na první soutěžící mlaďochy u stolu prezentace. Jo vlastně, za stůl a lavici moc děkujeme Horácké galerii, která nám ho již podruhé zapůjčila. Děkujeme.

větev za větví …

Prezentace začínala ve 14.30 hodin, ale už těsně po 14 hodině dorazil první závodník Vašík … který mi a nám udělal trošku čáru přes rozpočet. Jako testovacího lezce jsme ho oblékli do celotělového úvazku, přivázali na lano horního jištění a dovybavili helmou. Provazový žebřík vyběhl jakoby nic, a potom … se zjistilo, že v některých částech stromu byly větve nad sebou moc vysoko, a tak byl problém aby se holky a kluci z mladší kategorie vytáhli nahoru. Safryš.

Vše se dá ale řešit :).

pořádně vysoko …

Prezentace se rozběhla, v 15.00 hodin proběhla rozprava pro soutěžící i doprovody od „ředitele závodu“ a kolem 15.15 hodin se závod mohl rozběhnout. Začínala kategorie mladších holek, každá závodnice oblečená v celotěláku a helmě byla navázána na lano, si před startem vylezla pár šprušlí žebříku a do úvazku si odsedla … aby bylo ověřeno, že jí úvazek sedí. A následně už mohla v závodním tempu vyrazit vzhůru. Abychom pod stromem nebyli do dneška, byl pro každého lezce stanoven limit 2 minuty. Pokud lezec za dvě minuty dolezl až k vratnému bodu, cinknul přivázanou násadou na kladívko do plechové poklice, a při cinknutí mu byl stopnut čas. Pokud nedolezl až nahoru, tak mu byla po dvou minutách zapsána výška, do které se dostal.

A to řešení pro „krátké“ mlaďochy, kteří nedosáhli ? Jistič prostě dobral lano natvrdo a trošku si podřepnul. A tím mlaďocha popotáhnul o pár centimetrů nahoru, a ten potom mohl pokračovat dál v lezení. Některé bylo potřeba tahat více a některé méně. Prostě takový živý vý-tah.

fanoušků byla fůra …

Všichni malí lezci byli od přihlížejících hlasitě povzbuzováni, a atmosféra pod stromem byla prima. Díky plynulému průběhu se dařilo, pro již odzávoděné kategorie, připravovat diplomy a ceny. A tak bylo velmi rychle po spuštění posledního soutěžícího možné vyhlašovat vítězky a vítěze.

Jako vždy jména nenapíšu, ale mrkněte na fotky, určitě je sami poznáte.

mladší holky

mladší kluci

starší holky

starší kluci

Dík patří všem soutěžícím, jejich doprovodům, a také všem organizátorům z Trip Teamu, z.s.. Myslím, že ve složení Peťa+Katka+Monika+Hanďa+Tomáš+Laďa jsme zase ukázali, že se s námi mlaďoši můžou „kouknout na svět shora“. To je fajn.

Mimo zajímavé sportovní aktivity pro mlaďochy se nám podařilo na dobrovolném startovném vybrat 1.560 Kč, které budou předány do Nadačního fondu NMnM na podporu nové sportovní haly s lezeckou stěnou.

a ten výhled shora …

Lezení zdar !!! A na stromech bacha na veverky … ať vás nehryznou :).