novinky

Ledy … to byl sen … ?

Možnost vyrazit v posledním lednovém týdnu na ledy do Víru, vyklepat tam hlínu a lupení z dry-toolu na Pernštejně a připomenout si, že tahle zimní lezecká disciplína je „super“, jsem přivítal s velkou radostí.

Fajn partě lezců z Víru to určitě dalo zabrat ledovou stěnu připravit a přes veškerá protikovidová opatření nabídnout tuto možnost lezení i ostatním lezcům.

ledy Vír 2021

Asi díky několika výjezdům na dry-tool na Pernštejně na přelomu roku a tréninku na fošně v Maršovicích, nebylo lezení s cepíny a mačkami na ledech zase takové dobrodružství a díky hornímu jištění snad až tak trochu nuda, ale to se teď tvářím jako dost velký náfuka.

Tak jak tak, bylo to připomenutí, že tohle by mě fakt bavilo. Jenže pokud v médiích běhají protivirové návrhy, že je potřeba omezit pohyb na maximálně 15 km od baráku, tak myšlenky na výjezd na ledy do Rakouska jsou opravdu nereálné, a můžeme si o nich nechat jenom zdát.

Takže zdát, no proč ne? Takže pěkně do pyžama, vyčistit zuby a pořádně přikrýt. Ten sen začal vlastně myšlenkou, že když to nejde zajet do AT, zda by to třeba nešlo v CZ? V tom snu to pokračovalo hledáním, stačilo do vyhledávacího okénka zadat heslo: „lezení ledů Česká republika“ a čekat co vypadne.

Vypadlo pár uměle vytvořených ledových stěn, které po bližším zkoumání stejně nebyly v provozu, ale také jedna parádní možnost, a to přírodou vytvořený ledopád v Labském dole. Safryš, to by bylo něco! Co pro lezení udělat a kde to vlastně je, se v tom snu dalo přečíst na webu Správy Krkonošského národního parku.

topo ledy Labský důl

Ve snu se dá cestovat, i když by se vlastně cestovat nemělo. Takže šup do garáže k bednám se zimním lezeckým matrošem, batoh a pěkně to tam házet. Cepíny, mačky, šrouby do ledu, presky, a tak dál. Když je to všechno, tak je batoh těžký jak „prase“, ale ať ve snu, a nebo ne, když se na něco těšíte, tak je i toto v pohodě.

Při otočení na druhý bok už v mém snu stojíme na parkovišti ve skiareálu Medvědín ve Špindlerově Mlýně. V rezervačním systému lezců pro lezení v Labském dole, fungujícím na webu KRNAPu, se na nás na několikátý pokus usmálo štěstí, a tak nejprve letím k budově infocentra a v obálce na klice hledám na povolenkách naše jména. Hufff, klaplo to.

povolenka Labský důl 2021

Narychlo přeskládáváme batohy, přezouváme se do lyžáků, mažeme běžky a vyrážíme. Nejprve k soutoku Labe a Bílého Labe, a potom doleva krásně upravenými stopami na klasiku do Labského dolu. Trasa s názvem „Buď fit“ pozvolna stoupá podél řeky a i přes těžké batohy si ji užíváme. Po 3,6 km se blížíme k jejímu konci a netrpělivě vyhlížíme slibovaný ledopád na levém svahu Labského dolu.

na běžkách za ledem 2021

Sen pokračuje a my v něm, jak psáno v popisu k přístupu, hledáme a nakonec nalézáme ve sněhu vyšlapanou cestičku a přes kameny přecházíme Labe, které tady úplně na svém začátku má velikost obyčejného malého potoka. Dál stoupáme svahem a mezi řídnoucími smrky už vidíme ten vysněný ledopád.

ledy Labský důl 2021

Nejsme tam sami, to je jasné, mimo češtiny je slyšet i slovenština a polština, zdravíme další lezecké dvojky, vybalujeme lezecký matroš, oblékáme se, ještě čaj z termosky a jdeme na to. Tak takový byl můj sen o cestě za lezením ledů v Labském dole … nebo to byla pravda? Lezení ledů zdar !!!

lezu lezu po ledu 2021 🙂