Uncategorized

„Najdi ji a zkus 2021“ akce TT v rámci grantu ČHS a za podpory města NMnM

Mělo to být v červnu na Devíti skalách, konkrétně v sektorech Žďárský hřeben, Ždárská věž a Trůn.

Bylo to v říjnu na Paseckých skalách, konkrétně v sektoru Pernštejn … a bylo to super :).

Na začátku roku 2021 jsme u Českého horolezeckého svazu v rámci programu „Náborové akce pro mládež“ podali žádost o grant. A protože spolupráce a vztahy mezi ČHS a Trip Teamem, z.s. jsou dlouhodobě velmi dobré a náš projekt se líbil, tak jsme si na to plácli a mohli jsme se začít připravovat a těšit.

Bohužel, jako bychom to tušili, byla u termínu plánované akce tato poznámka: „termín bude upřesněn a je závislý i na aktuálních „kovid“ opatřeních“.

V červnu to tedy nevyšlo, v červenci a srpnu si naše „cílová skupina“ užívala zasloužených prázdnin, no a v září zase měla plno práce se začátkem školního roku.

Takže byl začátek října a my přemýšleli, co s tím. Sluníčkem vyhřáté stěny na Devítkách už nás nečekaly, spíš pěkná zima. A dojít tam odpoledne pěšky z parkoviště mezi Kadovem a Herálcem, zvládnout připravený program … tak se vracíme za černo černé tmy. Safryš, ale přípravy už stály hodně času a námahy, a také bylo plánováno, že lezecký materiál nakoupený z grantu na tuto akci doplní oddílový inventář. Takže nebyla jiná možnost, než to zkusit.

Díky ochotě ČHS jsme mohli změnit jak termín, místo, tak částečně i program a plánovaný počet účastníků. To ANO od Horosvazu bylo podmíněno změnami plánovaného rozpočtu akce, ale to už prostě tak bývá.

Lezecký sektor Pernštejn na Paseckých skalách a jeho okolí se na akce pro mlaďochy hodí. Od auta je to blízko, zároveň trošku stranou od hlavní turistické „štráse richtung Vyhlídka“. Plánovaný program měl jasné cíle: seznámit mlaďochy s metodikou a technikou skalního lezení, lezení jim ukázat, nechat je si zalézt a zparusíkovat, a také zasoutěžit. Prostě zaujmout, pobavit … a když by to nakonec mělo i vzdělávací a výchovný efekt na budoucí lezce, tak to bychom na sebe byli velmi pyšní :).

Najdi ji a zkus 2021 … sektor Pernšejn, no není to krása 🙂 ?

Finální termín byl neděle 24.10.2021 a čas 14.00 hodin. A před vlastní akcí ta již několikrát prováděná rutina: akci zveřejnit v kalendáři akci NMnM, webu a fb TT, zajistit ochotné organizátory, slunečné počasí, lezecký materiál, občerstvení a drobné ceny pro nejšikovnější a také do tomboly.

Toto všechno klaplo, a v neděli ve 14 hodin jsme měli na Paseckých kousek od Pernštejna 22 mlaďochů včetně jejich doprovodů. Ti už byli předem rozděleni do čtyř skupin podle věku a po společném přivítání zavedeni v jednotlivých skupinách na svá první stanoviště.

Najdi ji a zkus 2021 … rozprava na začátku akce

Ti nejstarší začali pěkně zostra lezením a prusíkováním. Pavel s Luckou je v pravé horní části stěny před nástupem v cestách Mozaika a Baroko seznámili s lezeckým materiálem, který budou používat, a také se správným způsobem vlastního lezení, jištění a prusíkování. A potom už šup do stěny. Lano na prusíkování bylo upevněno v převisu cesty Arkýř a dostat se až nahoru lákalo snad každého.

Najdi ji a zkus 2021 … správná technika je základ

Najdi ji a zkus 2021 … na lezení byla fronta zájemců

Proti tomu ti nejmladší začali vyřazovací soutěží ve cvakání expresek na připravená lana. Podle věku a pohlaví dostali tři mlaďoši na startu od Katky a Hanky přesný počet expresek a jejich úkolem bylo v co nejkratším čase nacvakat presa na lano. Vítězové postupovali do dalších kol, až do finálového duelu.

Najdi ji a zkus 2021 … cvakání expresek

Jak to napsat … ? Skupina „mladší než nejstarší“ byla na svém stanovišti od Tomáše a Míry detailně seznámena s lezeckým materiálem, jeho správným použitím, metodikou navazování a jištění, používání fixního a zakládání vlastního postupového jištění. Dále bylo předvedeno lezení na prvním a spuštění prvolezce. Těch informací bylo pro úplné nováčky opravdu hodně, a tak závěrečný písemný test získaných znalostí byl spíš pro pobavení.

Najdi ji a zkus 2021 … poléz / nepolezu …

Poslední skupina, tedy ti „starší než nejmladší“, obsadila čtvrté stanoviště, které bylo také soutěžní. Na laně nataženém mezi stromy byl na kladce zavěšen batoh s nákladem, a úkolem soutěžících bylo, vytáhnout ho pomocí dalšího lana k sobě nahoru. Váha nákladu se zase lišila podle věku a holky či kluka (nechce se mi psát pohlaví … ). Iva a Hanďa vše na začátku vysvětlily a ukázaly, a potom přidávaly či ubíraly závaží a měřily dosažený čas. Byla to fuška, ale zajímavá, vždyť kolikrát v životě jste už tahali na klace batoh s nákladem?

Najdi ji a zkus 2021 … lezecké cesty Mozaika a Baroko

Po zhruba třiceti minutách se skupiny na stanovištích měnily. Kolem Pernštejna bylo to odpoledne prostě živo. Když už si všichni účastníci prošli všechna stanoviště, přešli s částí organizátorů k obci Studnice, kde již bylo připraveno ohniště a závěrečné občerstvení. I když jsme měli celé odpoledne štěstí na sluníčko, tak teplota nebyla nic moc, a proto bylo fajn při opékání špekáčků ohřát i sám sebe. Sluníčko se pomalu blížilo k západnímu obzoru, stíny se prodlužovaly … bylo prima být venku v dobré společnosti.

Najdi ji a zkus 2021 … zasloužené občerstvení …

Než jsme se rozloučili, odevzdali nám mlaďoši své „karty soutěžících“, do kterých jim byly zapisovány výsledky z jednotlivých stanovišť. Naším cílem je teď vše vyhodnotit, vyhlásit a odměnit vítěze. A o tom vám samozřejmě dáme zase vědět.

A vzdělávací vliv a efekt této akce … no uvidíme :). Takže: lezení zdar !!!

PS: akce by nebyla možná bez pomoci členů a kamarádů z TT i mimo něj, ty hlavní vezmu pěkně podle abecedy. Takže díky: Lucce, Hance, Handi, Ivě, Katce, mně taky trochu :), Pavlovi, Peti a Tomášovi.