novinky, oddílové akce

Jak zachránit život dítěti nejen při lezení

Horolezecký oddíl Trip Team, z.s. pořádal v sobotu 19. března 2022 akci, na níž bývalí záchranáři Lukáš Jirků a Lukáš Cakl z jihlavské firmy Progressrescue s.r.o. školili dvě desítky zájemců, mezi nimiž nechyběli instruktoři našeho oddílu a také mnozí rodiče.

školitelé Lukáš & Lukáš

školitelé Lukáš & Lukáš

Sobotní odpoledne v prvním patře novoměstského kulturního domu bylo prima nejen tím, že jsme si opakovali nám již známé, či vstřebávali nové informace. Oba Lukášové teorii prokládali praktickým nácvikem, a tak jsme si hodně život zachraňujících úkonů mohli hned i vyzkoušet.

naše "třída" v K1

naše „třída“ v K1

Vyzkoušeli jsme si například, jak vytvořit tlakový obvaz na krvácející krční tepnu, či jakou silou musíme utahovat škrtidlo, aby tepna přestala krvácet.

jau jau to škrtí ... !!!

jau jau to škrtí … !!!

Postupně jsme se dozvěděli nejen to, jak si při masivním krvácení vypomoci vším, co máme zrovna kolem sebe včetně triček a klacků, ale také jak je důležité a náročné mezi masáží srdce a umělým dýcháním ještě rozdělovat úkoly okolo stojícím lidem. „Musíte vždycky ukázat na toho, kdo má zavolat sanitku, kdo vám má pomoci s masáží srdce, kdo má jít ven, aby záchranářům ukazoval cestu. Když řeknete, aby někdo zavolal sanitku, všichni to budou nechávat na ostatních,“ popsal své poznatky z letité praxe Lukáš Cakl.

2 stlačení a 15 vdechů ...

2 stlačení a 15 vdechů …

Na závěr školení proběhly tři modelové situace, při kterých zraněné děti téměř profesionálně zahrály tři malé a mladé spolupracovnice obou záchranářů.

opařit se vroucí vodou z rychlovarky ... to je raz dva

opařit se vroucí vodou z rychlovarky … to je raz dva

Vstoupili jsme tak například do místnosti, ze které se ozýval vyděšený a naprosto reálný křik. Dívka si opařila horkou vodou celou ruku až na paži a my jsme museli okamžitě zareagovat – zchladit, sundat prstýnky, náramky. Když posléze začala kolabovat, sehráli jsme i telefonát na linku 155, kdy jsme museli „dispečerovi“ vysvětlovat, kde vlastně jsme a kam mají záchranáři přijet.

Při druhé modelové situaci jsme v tmavé místnosti nalezli v křečích mladou dívku, při třetí potom poskytovali první pomoc dítěti, které se dusilo vdechnutým bonbonem.

Školitele Lukáše a Lukáše už jsme chválili, ale bez pochvaly jsme neodešli ani my účastníci. Byly jsme prý skupina s velkým množstvím doplňujících dotazů, častými diskuzemi nad probíranými tématy … no ani školitelé to s námi neměli snadné :).

plánovaný čas školení jsme přetáhli ...

plánovaný čas školení jsme přetáhli …

A přestože jsme se bavili o vážných věcech, byli jsme fajn parta a o dobrou náladu, a tu a tam i vtipnou situaci, nebyla nouze.

Školení první pomoci u dětí se uskutečnilo v rámci projektu „S Trip Teamem o krok výš a dál“, za jehož podporu děkujeme městu Nové Město na Moravě.