novinky, oddílové akce

3. akce projektu „Koukni s námi na svět shora :)“ – skalní lezení, neděle 30.8.2020, Vávrova skála

„Prší, prší jen se leje … :)“, tak toto jsme si ve zhruba 13.15 hodin v přístřešku u Vávrovky moc radostně nezpívali. Vše připraveno, ležím na lavičce, občas dostanu kapku na plešku, když vítr sfoukne vodu kapající ze stříšky.

prší prší …

kape na plešku …

Ve 14.30 hodin by měla začít 3. část našeho projektu, který podpořil Kraj Vysočina a také města Nové Město na Moravě. Tedy podpořil … slíbil podporu, a to v případě úspěšného provedení plánovaných akcí. A to hodinu před začátkem moc dobře nevypadalo.

Sledovali jsme vývoj srážek (ty mobily se v těchto případech hodí … i když na ně člověk tu a tam nadává) a každou chvíli zodpovídali dotaz „bude to ???“ od volajících rodičů přihlášených mlaďochů. Srážky, přicházející od jihozápadu ustávaly, nám dovolily tvrdit „no jasně, přijeďte. Možná trošku pravíme program, protože skála je mokrá jako … no prostě hodně, ale akce určitě BUDE“.

Kolem 14 hodiny přestalo pršet, dokonce vyšlo sluníčko a za Vávrovkou a přilehlým lesem se začaly ozývat hlasy prvních „vodovzdorných“ účastníků a organizátorů.

A hnedle, než budu pokračovat, chci poděkovat členům TT, a také rodičům přihlášených mlaďochů za pomoc při organizaci této akce. Jako obyčejně to byli hlavně kamarádi, kteří nás v tom nenechali. Vezmu to pěkně popořadě, a snad na nikoho nezapomenu: Tomáš a Honza při tréninku slaňování, Tomáš a Laďa při jištění lezoucích mlaďochů, Katka a Lucka při vyřazovací soutěži, Peťa při prezentaci a vše kde bylo potřeba, no a já při vlastním slaňování ve společném závěsu. Všem ještě jednou díky.

Dnes už víme, že i přes deštěm promáčenou skálu, její okolí i předem připravený lezecký materiál se nám podařilo uskutečnit všechny plánované aktivity. Jupííí :).

Mladší i větší kluci začínali na stanovišti tréninku slaňování, které jsme spojili se stanovištěm samotného slaňování. Na stanovišti, které nebylo soutěžní jsme se učili slaňovat, a to buď jen tak, a nebo s pojištěním pomocí prusíku. Na řadu přišly úvazky, lana, jistítka, HMS-ky, prsáky, repky atd., prostě všechno potřebné.

učíme se slaňovat …

Ke sloučení obou skupin byl jednoduchý důvod, není totiž bezpečné vzít nahoru na skalku mlaďocha, který vůbec neví „vo co de“. Vysvětlením a vyzkoušením si procházeli kluci od nejvyššího a tím teoreticky nejstaršího, který hnedle pokračoval nahoru na skálu.

slaňujeme ve společném závěsu …

slaňujeme …

Část kluků, kteří natrénovali slaňování a na vlastní slanění čekali, začali na stanovišti lezení lézt. Vybraná cesta s horním jištěním (s obtížností kolem III) byla doplněna pomocným lanem, protože její začátek byl trošku těžší. Díky Tomášovým radám a hecování mlaďoši lezli jako lasičky, bylo to fajn. Jištění shora, zkouška odsednutí zhruba 2 metry nad zemí, pozornost jističe a další opatření zabránili všem problémům při výstupu i spouštění.

jistím … lezu …

lezeme …

Holkám, kterých nakonec dorazilo na prezentaci méně než bylo přihlášeno (celkem 6) jsme jejich kategorie sloučily. Začínaly na soutěžním stanovišti, které vyzkoušelo hbitost a sílu jejich prstů a zápěstí. Vyřazovací navíjení šňůry se závažím bylo doprovázeno největším povzbuzováním a křikem ze všech stanovišť. Přímé souboje prostě táhnou. Za umístění dostávaly holky body do jejich karet soutěžících, které byly na konci společně s body za lezení vyhodnoceny. Toto stanoviště bylo organizačně nejkomplikovanější, ale Katka s Luckou ho parádně zvládly.

připravit ke startu … motáme …

motáme …

Slaňování a lezení kluků nebylo tak rychlé jako soutěž v „motání“, a tak se nám holky i jejich doprovody začaly trošku nudit. A to jsme nechtěli dovolit. Proto jsme slaňování ve společném závěsu ukončili a z lana na slaňování připravili druhou lezeckou cestu, která byla trošku těžší, a proto také doplněna pomocným lanem. A tak vše mohlo plynule pokračovat.

Ve chvíli, kdy všichni mlaďoši prošli soutěžními aktivitami, odevzdali své karty s body a začalo počítání celkových výsledů. Příprava diplomů, cen a „stupňů“ vítězů byla díky důkladné přípravě rychlovka a šlo se na vyhlašování. Na nejúspěšnější mrkněte na fotkách.

stupně vítězů holky

stupně vítězů menší kluci

stupně vítězů větší kluci

Jako při obou předchozích akcích byla i u Vávrovky tombola pro mlaďochy, kteří se na stupních vítězů neumístili. Za část cen do tomboly děkujeme firmě Wera Werk s.r.o..

Tak, hufff, 3. část projektu je za námi. Podle ohlasů mlaďochů, jejich rodičů a organizátorů to bylo fajn odpoledne na skále a čerstvém vzduchu. K tomu se na dobrovolném startovném podařilo vybrat 2.350 Kč, které budou předány do Nadačního fondu města na podporu výstavby lezecké stěny v nové sportovní hale.

A po sbalení vybavení a úklidu místa činu se s námi naše Vávrovka rozloučila parádní duhou :). Je tam krásně, máme to tu rádi. Lezení zdar !!!

naše Vávrovka s duhou 🙂