novinky

TT v projektu Mladý sportovec

Lezci zdar zdar,

tu další info o naší snaze, zajistit pro náš horolezecký oddíl finance na lezení našich mlaďochů:

V letošním roce vyhlásilo Sdružení sportovních svazů České republiky z.s. společně s Českou unií sportu z.s. projekt MLADÝ SPORTOVEC – sportem ke zvládání krizových situací a k bezpečnému přežití. Tento projekt je zaměřen na rozvoj sportovně technických a branných schopností a dovedností dětí a mládeže.

A protože je Trip Team z.s. registrovaným spolkem u Českého horolezeckého svazu, člena výše uvedené unie, měli jsme i my možnost připravit vlastní záměr na účast v tomto projektu a požádat o finanční podporu.

Náš záměr, který jsme v naší žádosti na konci června 2016 prezentovali, se týká získání a prohloubení všestrannosti dětí a mládeže při lezení. Cílem je, seznámit děti a mládež (organizované i neorganizované v našem z.s.) s existujícími formami lezení, a to vždy společně s jinou aktivitou, která je pro bezpečný pohyb a pobyt na skalách, v horách a v přírodě potřebná.

Náš záměr je naplánován do šesti částí, přičemž v každé části se budou opakovat i aktivity, u nichž bude možné posuzovat či měřit, zda se při jejich provádění zapojené děti zlepšují a prohlubují své zkušenosti.

Jednotlivými částmi a k nim doplňkovými aktivitami jsou:

  • lezení na umělé lezecké stěně + seznámení se základními lezeckými technikami a vybavením + důležitost a způsob správného zahřátí a rozcvičení těla před sportovní aktivitou

  • skalní lezení + seznámení se způsobem zakládání postupového jištění do fixních bodů + první pomoc při úrazech

  • bouldering + slackline jako možnost tréninku rovnováhy a síly pro lezení + orientace v terénu pomocí mapy a buzoly

  • vícedélkové lezení + seznámení se způsobem zakládání vlastního postupového jištění a budování jistících stanovišť + trénink dynamického jištění prvolezce

  • drytooling + dopomoc spolulezci + nouzové bivakování ve stěně / v horách

  • lezení v ledu + záchrana zraněného ve stěně + meterologie.

V případě, že by naše žádost byla úspěšná, měli bychom možnost vybavit v rámci náš horolezecký oddíl lezeckým vybavením, které se při uvedených aktivitách běžně používá, a po ukončení projektu dál toto vybavení využívat pro běžnou sportovní činnost našich členů.

Na konci měsíce srpna 2016 jsme po vyhodnocení prvního kola žádostí dostali ze sdružení svazů zprávu, která nás nepotěšila – nebyli jsme úspěšní. I s touto možností jsme počítali, a tak pro nás tato akce skončila s tím, že pokud se podobný projekt bude v budoucnu opakovat, zkusíme oslovit úspěšné žadatele a požádat je o radu, co udělat lépe. Mezitím, se sdružení svazů podařilo pro tento projekt získat další finanční prostředky a bylo provedeno druhé kolo vyhodnocování žádostí. A jupí, v druhém kole se Trip Teamu z.s. podařilo získat 47 tisíc korun. Tuto informaci jsme dostali v polovině měsíce září 2016 a velmi nás potěšila, a to jak výší finanční podpory, tak i pocitem, že mělo smysl se snažit.

V průběhu podzimu 2016 rozpracujeme náš záměr na jednotlivé kroky a k nim i zúžený seznam potřebného lezeckého vybavení. Tento náš záměr projednáme na Členské schůzi Trip Teamu z.s. dne 3.11.2016 a pokud bude členy našeho spolku podpořen, požádáme o jeho schválení ze strany vyhlašovatele projektu a zahájíme realizaci jednotlivých částí.

O jednotlivých akcích budeme s předstihem informovat sportovní veřejnost z Nového Města na Moravě a okolí a rádi uvítáme zájemce, kteří si budou chtít lezení s námi zkusit.

Lezení a projektu Mladý sportovec 2016-2017 zdar.

Fajn zbytek dne, Míra.